django - en to ro translation catalogue (174 entries)

en:  By %(filter_title)s
ro: După %(filter_title)s

en: %(app)s administration
ro: administrare %(app)s

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
ro[0]: %(count)s %(name)s s-a modificat cu succes.
ro[1]: %(count)s %(name)s s-au modificat cu succes.
ro[2]: %(count)s de %(name)s s-au modificat cu succes.

en: %(counter)s result | %(counter)s results
ro[0]: %(counter)s rezultat
ro[1]: %(counter)s rezultate
ro[2]: %(counter)s de rezultate

en: %(full_result_count)s total
ro: %(full_result_count)s în total

en: %(name)s with ID "%(key)s" doesn't exist. Perhaps it was deleted?
ro: %(name)s cu ID "%(key)s" inexistent. Posibil să fi fost șters?

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
ro[0]: %(total_count)s selectat(ă)
ro[1]: Toate %(total_count)s selectate
ro[2]: Toate %(total_count)s selectate

en: 0 of %(cnt)s selected
ro: 0 din %(cnt)s  selectat

en: Action
ro: Acțiune

en: Action:
ro: Acțiune:

en: Add
ro: Adaugă

en: Add %(name)s
ro: Adaugă %(name)s

en: Add %s
ro: Adaugă %s

en: Add another %(model)s
ro: Adaugă alt %(model)s

en: Add another %(verbose_name)s
ro: Adăugati încă un/o %(verbose_name)s

en: Added "%(object)s".
ro: S-au adăugat "%(object)s".

en: Added {name} "{object}".
ro: S-a adăugat {name} "{object}".

en: Added.
ro: Adăugat.

en: Addition
ro: Adăugare

en: Administration
ro: Administrare

en: All
ro: Toate

en: All dates
ro: Toate datele

en: Any date
ro: Orice dată

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
ro: Sigur doriți ștergerea %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Următoarele itemuri asociate vor fi șterse:

en: Are you sure you want to delete the selected %(objects_name)s? All of the following objects and their related items will be deleted:
ro: Sigur doriţi să ștergeți %(objects_name)s conform selecției? Toate obiectele următoare alături de cele asociate lor vor fi șterse:

en: Are you sure?
ro: Sigur?

en: Cannot delete %(name)s
ro: Nu se poate șterge %(name)s

en: Change
ro: Schimbă

en: Change %s
ro: Schimbă %s

en: Change history: %s
ro: Istoric schimbări: %s

en: Change my password
ro: Schimbă-mi parola

en: Change password
ro: Schimbă parola

en: Change selected %(model)s
ro: Modifică %(model)s selectat

en: Change:
ro: Schimbă:

en: Changed "%(object)s" - %(changes)s
ro: S-au schimbat "%(object)s" - %(changes)s

en: Changed {fields} for {name} "{object}".
ro: S-au schimbat {fields} pentru {name} "{object}".

en: Changed {fields}.
ro: S-au schimbat {fields}.

en: Clear selection
ro: Deselectați

en: Click here to select the objects across all pages
ro: Clic aici pentru a selecta obiectele la nivelul tuturor paginilor

en: Close
ro: Închide

en: Confirm password:
ro: Confirmare parolă:

en: Currently:
ro: În prezent:

en: Database error
ro: Eroare de bază de date

en: Date/time
ro: Dată/oră

en: Date:
ro: Dată:

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete multiple objects
ro: Ștergeți obiecte multiple

en: Delete selected %(model)s
ro: Șterge %(model)s selectat

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
ro: Elimină %(verbose_name_plural)s selectate

en: Delete?
ro: Elimină?

en: Deleted "%(object)s."
ro: S-au șters "%(object)s."

en: Deleted {name} "{object}".
ro: S-a șters {name} "{object}".

en: Deleting %(class_name)s %(instance)s would require deleting the following protected related objects: %(related_objects)s
ro: Ștergerea %(class_name)s %(instance)s ar necesita ștergerea următoarelor obiecte asociate protejate: %(related_objects)s

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would require deleting the following protected related objects:
ro: Ștergerea %(object_name)s '%(escaped_object)s' ar putea necesita și ștergerea următoarelor obiecte protejate asociate:

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ro: Ștergerea %(object_name)s '%(escaped_object)s' va duce și la ștergerea obiectelor asociate, însă contul dumneavoastră nu are permisiunea de a șterge următoarele tipuri de obiecte:

en: Deleting the selected %(objects_name)s would require deleting the following protected related objects:
ro: Ştergerea %(objects_name)s conform selecției  ar necesita și ștergerea următoarelor obiecte protejate asociate:

en: Deleting the selected %(objects_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ro: Ștergerea %(objects_name)s conform selecției ar putea duce la ștergerea obiectelor asociate, însă contul dvs. de utilizator nu are permisiunea de a șterge următoarele tipuri de obiecte:

en: Deletion
ro: Ștergere

en: Django administration
ro: Administrare Django

en: Django site admin
ro: Administrare site Django

en: Documentation
ro: Documentație

en: Email address:
ro: Adresă e-mail:

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
ro: Introduceți o parolă nouă pentru utilizatorul <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a username and password.
ro: Introduceți un nume de utilizator și o parolă.

en: Filter
ro: Filtru

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
ro: Introduceți mai întâi un nume de utilizator și o parolă. Apoi veți putea modifica mai multe opțiuni ale utilizatorului.

en: Forgotten your password or username?
ro: Ați uitat parola sau utilizatorul ?

en: Forgotten your password? Enter your email address below, and we'll email instructions for setting a new one.
ro: Ați uitat parola? Introduceți adresa email mai jos și veți primi instrucțiuni pentru setarea unei noi parole.

en: Go
ro: Start

en: Has date
ro: Are o dată

en: History
ro: Istoric

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
ro: Ține apăsat "Control", sau "Command" pe un Mac, pentru a selecta mai mult de unul.

en: Home
ro: Acasă

en: If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check your spam folder.
ro: Dacă nu primiți un email, asigurați-vă că ați introdus adresa cu care v-ați înregistrat și verificați directorul spam.

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
ro: Itemii trebuie selectați pentru a putea îndeplini sarcini asupra lor. Niciun item nu a fost modificat.

en: Log in
ro: Autentificare

en: Log in again
ro: Reautentificare

en: Log out
ro: Deconectează-te

en: LogEntry Object
ro: Obiect LogEntry

en: Lookup
ro: Căutare

en: Models in the %(name)s application
ro: Modele în aplicația %(name)s

en: My actions
ro: Acțiunile mele

en: New password:
ro: Parolă nouă:

en: No
ro: Nu

en: No action selected.
ro: Nicio acțiune selectată.

en: No date
ro: Fără dată

en: No fields changed.
ro: Niciun câmp modificat.

en: No, take me back
ro: Nu, vreau să mă întorc

en: None
ro: Nimic

en: None available
ro: Niciuna

en: Objects
ro: Obiecte

en: Page not found
ro: Pagină inexistentă

en: Password change
ro: Schimbare parolă

en: Password reset
ro: Resetare parolă

en: Password reset confirmation
ro: Confirmare resetare parolă

en: Past 7 days
ro: Ultimele 7 zile

en: Please correct the error below.
ro: Corectați eroarea de mai jos.

en: Please correct the errors below.
ro: Corectați erorile de mai jos.

en: Please enter the correct %(username)s and password for a staff account. Note that both fields may be case-sensitive.
ro: Introduceți vă rog un %(username)s și o parolă pentru un cont de membru. De remarcat că ambele țin cont de capitalizare.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ro: Introduceți parola de două ori, pentru a putea verifica dacă ați scris-o corect.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ro: Din motive de securitate, introduceți parola veche, apoi de două ori parola nouă, pentru a putea verifica dacă ați scris-o corect.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ro: Mergeți la următoarea pagină și alegeți o parolă nouă:

en: Popup closing…
ro: Fereastra se închide...

en: Recent actions
ro: Acțiuni recente

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove from sorting
ro: Elimină din sortare

en: Reset my password
ro: Resetează-mi parola

en: Run the selected action
ro: Pornește acțiunea selectată

en: Save
ro: Salvează

en: Save and add another
ro: Salvați și mai adăugați

en: Save and continue editing
ro: Salvați și continuați editarea

en: Save and view
ro: Salvează și vizualizează

en: Save as new
ro: Salvați ca nou

en: Search
ro: Caută

en: Select %s
ro: Selectează %s

en: Select %s to change
ro: Selectează %s pentru schimbare

en: Select %s to view
ro: Selecteză %s pentru a vizualiza

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
ro: Selectați toate %(total_count)s %(module_name)s

en: Server Error <em>(500)</em>
ro: Eroare server <em>(500)</em>

en: Server error
ro: Eroare de server

en: Server error (500)
ro: Eroare de server (500)

en: Show all
ro: Arată totul

en: Site administration
ro: Administrare site

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
ro: Există o problema cu baza de date. Verificați dacă tabelele necesare din baza de date au fost create și verificați dacă baza de date poate fi citită de utilizatorul potrivit.

en: Sorting priority: %(priority_number)s
ro: Prioritate sortare: %(priority_number)s

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
ro: %(count)d %(items)s eliminate cu succes.

en: Summary
ro: Sumar

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
ro: Mulţumiri pentru timpul petrecut astăzi pe sit.

en: Thanks for using our site!
ro: Mulțumiri pentru utilizarea sitului nostru!

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
ro: %(name)s "%(obj)s" eliminat(ă) cu succes.

en: The %(site_name)s team
ro: Echipa %(site_name)s

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
ro: Link-ul de resetare a parolei a fost nevalid, probabil din cauză că acesta a fost deja utilizat. Solicitați o nouă resetare a parolei.

en: The {name} "{obj}" was added successfully.
ro: {name} "{obj}" a fost adăugat cu succes.

en: The {name} "{obj}" was added successfully. You may add another {name} below.
ro: {name} "{obj}" a fost adăugat cu succes. Poți adăuga alt {name} mai jos.

en: The {name} "{obj}" was added successfully. You may edit it again below.
ro: {name} "{obj}" a fost adăugat cu succes. Poți să îl editezi în continuare mai jos.

en: The {name} "{obj}" was changed successfully.
ro: {name} "{obj}" a fost schimbat cu succes.

en: The {name} "{obj}" was changed successfully. You may add another {name} below.
ro: {name} "{obj}" a fost modificat cu succes. Poți adăuga alt {name} mai jos.

en: The {name} "{obj}" was changed successfully. You may edit it again below.
ro: {name} "{obj}" a fost modificat cu succes. Poți să îl editezi în continuare mai jos.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via email and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
ro: A apărut o eroare. A fost raportată către administratorii site-ului prin email și ar trebui să fie reparată în scurt timp. Mulțumesc pentru răbdare.

en: This month
ro: Luna aceasta

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
ro: Acest obiect nu are un istoric al schimbărilor. Probabil nu a fost adăugat prin intermediul acestui sit de administrare.

en: This year
ro: Anul acesta

en: Time:
ro: Oră:

en: Today
ro: Astăzi

en: Toggle sorting
ro: Alternează sortarea

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown content
ro: Conținut necunoscut

en: User
ro: Utilizator

en: View
ro: Vizualizează

en: View %s
ro: Vizualizează %s

en: View on site
ro: Vizualizează pe site

en: View site
ro: Vizualizare site

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
ro: Ne pare rău, dar pagina solicitată nu a putut fi găsită.

en: We've emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
ro: V-am transmis pe email instrucțiunile pentru setarea unei parole noi, dacă există un cont cu adresa email introdusă. Ar trebui să le primiți în scurt timp.

en: Welcome,
ro: Bun venit,

en: Yes
ro: Da

en: Yes, I'm sure
ro: Da, cu siguranță

en: You are authenticated as %(username)s, but are not authorized to access this page. Would you like to login to a different account?
ro: Sunteți autentificat ca %(username)s, dar nu sunteți autorizat să accesați această pagină. Doriți să vă autentificați cu un alt cont?

en: You don't have permission to view or edit anything.
ro: Nu aveți permisiunea de a edita sau vizualiza nimic.

en: You may edit it again below.
ro: O poți edita din nou mai jos.

en: You're receiving this email because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
ro: Primiți acest email deoarece ați cerut o resetare a parolei pentru contul de utilizator de la %(site_name)s.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
ro: Parola dumneavoastră a fost stabilită. Acum puteți continua să vă autentificați.

en: Your password was changed.
ro: Parola a fost schimbată.

en: Your username, in case you've forgotten:
ro: Numele de utilizator, în caz că l-ați uitat:

en: action flag
ro: marcaj acțiune

en: action time
ro: timp acțiune

en: and
ro: și

en: change message
ro: schimbă mesaj

en: content type
ro: tip de conținut

en: log entries
ro: intrări jurnal

en: log entry
ro: intrare jurnal

en: object id
ro: id obiect

en: object repr
ro: repr obiect

en: user
ro: utilizator
